niedziela, 1 kwietnia 2012

Zumba !

     Przed moim czwartkowym fitnessem odbywają się zajęcia, o początkowo tajemniczej dla mnie nazwie - zumba. Moją uwagę przykuły latynoska muzyka (którą po prostu uwielbiam!) dobiegająca zza ściany i głośne pokrzykiwanie uczestniczek zajęć. Nie mogłam się powstrzymać, więc zajrzałam do środka sali. Już po chwili nie mogłam oderwać oczu od tej zumby. Niestety, w najbliższym czasie wszystkie miejsca na zajęcia są już zajęte, ale nie poddaje się i systematycznie pytam o możliwość dopisania się. A w między czasie trochę o tym poczytałam i próbuję nauczyć się czegoś w domowym zaciszu (dziękuję YouTube za te wszystkie filmiki!).
      Zumba jest tańcem zainspirowanym stylem latynoamerykańskim i elementami fitnessu. Została stworzona przez tancerza i choreografa Alberto "Beto" Pereza w Kolumbii. Zawiera ona w sobie wiele elementów aerobiku, treningu siłowego, hip-hopu, samby, salsy, mambo, tańca brzucha i wielu innych. Niektóre kroki mają także swoje korzenie w stylu Bollywood. 
       Pewnego razu, w 1986 roku, Perez zapomniał na swoją lekcje taśmy z muzyką do aerobiku. Ratunkiem okazała się kaseta, którą odnalazł na dnie plecaka. Zawierała ona tradycyjną muzykę do salsy i merengue. Zaimprowizował więc lekcję do muzyki, która nie jest zwykle używana przy prowadzeniu regularnego aerobiku. Ku zdziwieniu samego prowadzącego, zajęcia odniosły sukces. I całkiem przypadkiem udało się stworzyć coś tak rewelacyjnego!
     Nie jest to zwykły aerobik anie też lekcja tańca. Pojedyncza sesja trwa zwykle około godziny i zawiera muzykę łączącą szybkie i wolne rytmy. Połączona jest także z treningiem odpornościowym. Melodie puszczane na zajęciach pochodzą z wielu stylów tanecznych, np. cumbii, salsy, merengue'a, mambo, flamenco, samby, tańca brzucha, tanga, hip-hopu. Lekcje powinny być prowadzone przez instruktorów z odpowiednią licencją. Występuje 7 różnych typów zajęć na 7 różnych poziomach (wg wieku i natężenia ćwiczeń). Można spotkać się także z aqua zumbą, która odbywa się w basenie.    
     Stosunkowo niedawno zumba zaczęła rozpowszechniać się w Polsce. Początkowo królowała ona w amerykańskich klubach fitness. Dlaczego warto spróbować? To trening, który angażuje całą uwagę i energię. Trenerzy często zachęcają do śpiewu i krzyków ;). To aktywność, która uruchamia wszystkie mięśnie. Jest zbliżona do treningu interwałowego o zmiennej intensywności, najlepszego do spalania tłuszczu. Podobno w godzinę można spalić nawet 1000 kcal! Niestety, specjaliści ostrzegają, że zumba nie jest dla każdego. To natężony program kardio (utrzymywanie umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez stosunkowo długi czas) z dużymi obciążeniami stawów. Dlatego na klasyczną zumbę nie powinny chodzić osoby z chorobami kręgosłupa lub kolan. Dla nich odpowiednia jest właśnie aqua zumba lub tzw. zumba gold (dla seniorów i ludzi z dużą nadwagą). Natomiast zumba toning (z ciężarkami i marakasami) świetnie nadaje się dla młodych, którym zależy na szybkim wyrzeźbieniu ciała.
       Pisząc to wszystko, mam jeszcze więżkszą ochotę na ZUMBĘ! (proszę, proszę, niech zwolni się jedno miejsce! ;)

 weheartit.com

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Zumbę; wychodzę wprawdzie zmęczona ale jednocześnie mam więcej energii:) polecam każdemu!

    OdpowiedzUsuń