poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Jak ona to robi? M.Socha: ZAMIEŃ KAWĘ NA ZIELONĄ HERBATĘ

Elle, kwiecień 2012
     "Staram się unikać węglowodanów i kawy. Raz w tygodniu pozwalam sobie jednak na małą czarną i coś słodkiego. Nałogowo piję za to zieloną herbatę. Działa na mnie pobudzająco, a poza tym świetnie poprawia metabolizm. Zawsze mam przy sobie butelkę wody mineralnej. Znajomi śmieją się, że jestem ciągle na kacu, a ja specjalnie noszę ją z sobą nawet na imprezy i piję zamiast drinków. Lubię, gdy moje ciało jest delikatnie umięśnione. Dlatego minimum dwa razy w tygodniu ćwiczę pod okiem trenera. A gdy brakuje mi czasu na regularne treningi, chodzę na wyszczuplające masaże, które modelują i ujędrniają ciało."

     Zielona herbata zdobywa coraz większą popularność. I bardzo dobrze! :) Jest niezastąpiona w odchudzaniu, poprawia stan zdrowia, chroni przed chorobami. Może być parzona i pita jako napar, może być przygotowana jako napój (na ciepło lub zimno) w formie ekstraktu lub stosowana w formie kapsułek z aktywnymi składnikami jako suplementy diety. Od wieków wykorzystywana jest ona w azjatyckiej kulturze. Jaki jest jej sekret? Ma w sobie ogromne pokłady antyoksydantów. Co odróżnia ją od zwykłej, czarnej herbaty? Sposób jej przetwarzania.Liście zielonej herbaty poddawane są działaniu pary (bez fermentowania i utleniania). Im bardziej liście są sfermentowane, tym mniejsza zawartość polifenoli - neutralizują wolne rodniki, które mogą być przyczyną niszczenia komórek.
     Są trzy główne powody, dla których warto pić zieloną herbatę:
1.  Wspomaga odchudzanie i utrzymuje zdrową wagę ciała. Cudownie poprawia metabolizm. Koncentracja wspomnianych już wcześniej polifenoli poprawia termogenezę oraz tempo spalania kalorii. 
2. Działa przeciw nowotworom. Wolne rodniki pojawiają się naturalnie, kiedy komórki naszego organizmie używają tlenu. Niestety toksyny środowiskowe (słoneczne promienie UV, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy, przetworzona żywności) powodują ich wzrost, co może nadmiernie niszczyć zdrowe komórki. Daje to zauważalne efekty klasyfikujące się od przedwczesnego starzenia się oraz poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak konkretny rodzaj raka i chorób serca. Polifenole ( :D ) neutralizują wolne rodniki! Nie jest ona oczywiście lekiem, dzięki któremu usuniemy z naszego ciała nowotwór. Może nam jedynie w tej walce trochę dopomóc.
     Ostatnie badania wykazały, że współczynnik zachorowań na nowotwory zdaje się być niższy w krajach takich jak Japonia, gdzie ludzie regularnie piją zieloną herbatę. Niektóre badania laboratoryjne sugerują nawet, że zielona herbata może pomagać chronić lub zwalniać rozwój konkretnych typów raka. 
3.  Obniża cholesterol, który jest poważnym problemem krajów wysoko rozwiniętych. Zielona herbata pomaga zmniejszać poziom cholesterolu w organizmie, a nawet podnieść HDL (tzw. dobry cholesterol).
     Ale na tym nie kończą się zalety zielonej! Działa pobudzająco, zwiększa koncentrację, detoksyfikuje organizm, zapobiega zawałom serca. Czy mam wymieniać dalej? 


  Jedenaście powodów, dlaczego warto pić zieloną herbatę! :)
1. Doskonałe źródło antyoksydantów.
2. Spala tłuszcz i pomaga ćwiczyć dłużej.
3. Przedłuża życie.
4. Zmniejsza stres i pobudza umysł.
5. Obniża wysokie ciśnienie krwi.
6. Dba o płuca przy paleniu.
7. Chroni wątrobę przed alkoholem.
8. Zapobiega próchnicy zębów i nieświeżemu oddechowi.
9. Pomaga wzmacniać i budować kości.
10. Podnosi odporność.
11. Nawadnia lepiej niż woda.

Nie narzekaj na gorzki smak zielonej herbaty i szybko sięgnij po następną filiżankę! ;) (oczywiście, wszystko w granicach umiaru!)

weheartit.com

3 komentarze:

  1. Zielona herbata jest pyszna! Czy myślisz, że ta z torebek także jest dobra czy musi byc sypana-liściasta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Herbata sypana ma z pewnością lepszą jakość i wyraźniejszy smak. Ta z torebki jest często (choć nie zawsze) zbyt wiele razy mielona. Dodatkowo, sam "rytuał" parzenia jest cudowny (zawsze zachwycało mnie brytyjskie five o'clock ;). Jeżeli miałabyś się postawić po którejś ze stron - zdecydowanie sypana! :D

      Usuń